Obsah

  Nové knihy

 

   Dick Frencis a Felix Frencis                         KŘÍŽOVÁ  PALBA                                                           

1

 

   Křížová palba je poslední kniha, kterou napsal populární autor detektivních románů z dostihového prostředí Dick Francis a jeho syn Felix Francis.

 Kniha vypráví o  návratu britského válečného veterána, kapitána Thomase Forsytha, z válečné mise v Afghanistánu. Při jednom z bombových útoků přišel o nohu a byl propuštěn. Tom strávil v armádě téměř celý život, z domova utekl v 17-ti letech, nyní se s nechutí a zahořklý vrací ke své podivínské matce a nevlastnímu otci, které neviděl 15  let. Je sužován bolestí v neexistující amputované končetině, umělá protéza jej neskutečně znervózňuje, a k tomu všemu prožívá obrovský hněv a pocit zbytečnosti.

 Tomova matka, trenérka koní, se stala obětí útoků na její svěřence, nemilosrdného vyděrače a  v neposlední řadě svých vlastních podvodů a chyb. V minulých letech se vyhýbala placení daní a navíc riskantně investovala peníze. Někdo má až příliš dobrý přehled o jejím životě, a nyní ji nutí platit každý týden 2 000 liber za své mlčení. Její problémy Tomovi aspoň částečně navracejí chuť do života. Rozhodne se využít svých zkušeností z armády a vypátrat vyděrače na vlastní pěst. Převtělí se do komanda o jednom vojáku, oblečen v černém využívá tmu a  maskování, a stále si opakuje slova svého velícího důstojníka z akademie: "Nikdy nemůžete být dost opatrní...nikdy nic nepředpokládejte...vždy vše kontrolujte..."

 Nejdříve však musí najít odpovědi na základní otázky svého života. A zdá se, že jediný člověk, který mu může pomoci, je jeho láska z mládí, Isabella. Ale věci se ještě více zkomplikují...

Felix Francis je důstojným pokračovatelem svého otce a  skvělým vypravěčem.

 

 

   Josef Klíma                                                                    VLNA

2

 

   Dobrodružný thriller ze současnosti na motivy skutečných událostí. Pražský podnikatel Adam Klein odjíždí s manželkou na luxusní dovolenou do Thajska, kde se setká i s  přítelem z mládí – světoběžníkem Robertem (Bobem) Krausem, který emigroval v  roce 1968. Nečekaně zasáhne vlna tsunami. Adam, který byl zřejmě jako jediný z  nich zachráněn, se ocitá zpět v Čechách, avšak ve vážném zdravotním stavu a se ztrátou paměti a především s jinou identitou – je pokládán za Roberta a hlásí se k němu jeho údajná dcera. Postupně se mu vracejí vzpomínky a zdá se, že nová identita bude alespoň zpočátku výhodou, aby přišel na to, kdo a proč usiloval o  jeho firmu i život.

   Emma Donoghue                                                         POKOJ

3

 

    Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází... Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek... Jazykově vytříbený a tematicky ojedinělý román citlivě prozkoumává dětskou duši vystavenou extrémním podmínkám a klade otázky, které inspirují i  děsí. Pokoj Emmy Donoghue byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

 

 

 

                                                                              

  Hana Marie Körnerová                            DŮM U TŘÍ BOROVIC

4

     

   Dům U Tří borovic je další z řady historických romancí známé autorky knih pro ženy. 

Hana Marie Körnerová vypráví příběh mladé ženy Alžběty, jež ve snaze uprchnout z ohrožení, hledá dočasný úkryt a bezpečí na francouzském venkově. Je konec 19. století a místní obyvatelé nepřekypují tolerancí vůči nově příchozím. Naopak, okolí se k mladé ženě chová vyloženě nepřátelsky. Místní obyvatelé žijí ve vlastní kleci utkané z pověr, pomluv a polopravd. Hlavní roli hrají předsudky a velkou důležitost se přikládá smyšleným historkám, které jsou důvěryhodné jen proto, že je šíří někdo místní. Každý nově příchozí je pro vesničany „přivandrovalec“ a téměř nepřítel.

Alžběta nachází útočiště v zchátralém statku u  bývalého právníka Andrého, na němž žije se svým postiženým synem a několika sluhy. Fakt, že nyní v domě osamělého muže žije mladá žena, je pro všechny místní drbny příliš tučné sousto na to, aby se celá rodina a hlavně Alžběta nestaly ihned terčem všemožných útoků. A tragédie na sebe nenechá dlouho čekat.

 

  Harry Nykänen                                    CESTA ČERNÝCH OVCÍ

 5

  

   Profesionální zločinec Nygren je nevyléčitelně nemocný a  zbývá mu pár týdnů života, proto se rozhodne zúčtovat se svým pestrým životem. Za společníka na tuto poslední cestu si coby řidiče a bodyguarda zvolí záhadného drsňáka Raida. Sledován helsinskou policií brázdí Nygren ve starém mercedesu Finskem od jihu k severu a s Raidovou pomocí splácí staré dluhy: likviduje ty, kteří mu ublížili, a nešetří penězi u těch, kterým ublížil on sám. „Spanilá jízda“ navýsost podezřelé dvojice přitom odhalí nejedno zasuté tajemství z minulosti… Harry Nykänen obdržel za tento titul – čtvrtý z  veleúspěšné a zfilmované řady kriminálních případů s postavou Raida v hlavní roli – prestižní finskou žánrovou cenu.

 

   Nora Robertsová                                          SRDCE OCEÁNU

6

  

 

  Černovlasá krasavice Darcy stále čeká na toho pravého. Tolik touží po dobrodružství a romantice, ale dny na irském venkově líně a  stereotypně plynou jeden za druhým. Jako když švihne kouzelným proutkem, vše se zázračně změní s příjezdem pohledného Trevora...

 

   Milena Baischová                      PŘÍBĚHY ZAJÍČKA MATÝSKA

7

  

   V příbězích o zajíčkovi Matýskovi jsou zařazeny malé obrázky, které má dítě doplnit za slova a účastnit se tak čtení.

 

  Sieg Larsson                                                            MILENIUM

8

 

   Souborné vydání trilogie Milénium, která se stala celosvětovým fenoménem. Stieg Larsson ve svém kriminálním opusu z moderního Švédska zúročil vlastní zkušenosti z investigativní žurnalistiky. Příběh Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky, fascinuje miliony čtenářů po celém světě.


 

 

   Sandra Brown                                              RŮŽOVÝ VÍKEND

9

   

 

   Cyn McCallová, mladá atraktivní žena, přišla před časem o  manžela, kterého hluboce milovala, a se svou ztrátou se dosud nevyrovnala. Stejná rána postihla i její matku, ale ta v sobě sebrala sílu jít dál. Našla si nového partnera, s nímž je šťastná, a chce se za něj provdat. Snaží se svoji dceru přesvědčit, že i truchlení by mělo mít svůj konec. Její názor sdílí také Worth Lansing, bývalý nejlepší přítel a obchodní partner Cynina manžela, který mladou ženu miluje. Když ji pozve na společný víkend v Acapulku, Cyn se musí rozhodnout, jestli chce strávit zbytek života vzpomínáním na mrtvého manžela, nebo zkusí začít úplně znovu...

 

   Bohdan Cafourek                                                WINDOWS 7

10

   

   Cílem knihy je popsat systém Windows Seven jako celek. Máte před sebou tedy skutečně kompletního průvodce systémem. Najdete zde informace jednoduché včetně základního ovládání, popis práce se soubory i s multimédii. Ale i témata pokročilejší včetně zapojení počítače do sítě, úvod do protokolů TCP/IP, a dokonce i témata pro špičkové profesionály, například hromadné instalace v doméně či práce s PowerShell.